Čchi Kung - Nejčastější dotazy

Nejčastější dotazy z oblasti Čchi Kung - technika, rozcvička, cvičení, psychika, přínosy.

Čchi Kung - Nejčastější dotazy

Čchi Kung - FAQ

1) Proč je třeba kloubní rozcvička a jak se provádí? Čím se liší od běžné aerobní rozcvičky (klasická rozcvička s urychlením tepu)? Proč je potřeba právě kloubní rozcvička?

Tento komplex cvičení umožnuje propracování celého organizmu, počínaje velkými svalovými skupinami a konče malými vazy, svalovými tkáněmi a hladkým svalstvem. Samotný komplex trvá kolem 15 min, na rozdíl od klasické aerobní rozcvičky s urychlením tepu tento komplex umožňuje propracování těla a jeho přípravu na intenzivnější cvičení bez zatížení kardiovaskulárního systému. To znamená, že klasická rozcvička s urychlením srdečního tepu způsobuje velkou zátěž na srdce: jen si představte, že během silných mrazů si sednete do auta, nastartujete ho a budete chtít hned jet velkou rychlostí.

Komplex se nazývá kloubovým, protože všechny pohyby vycházejí z rotačních pohybů v kloubech, což má za následek aktivaci všech systémů lidského organizmu.

2) Co dává Čchi kung?
Co je Čchi Kung (běžné vysvětlení)?
Proč je mu poskytnutá stejná pozornost jako ostatním fyzickým cvičením?
Proč se v širokém pojetí bojových umění o něm skoro nemluví? (většinou se předvádí technika)

Čchi kung je obecný název pro skupinu různých cvičení, jejich společným prvkem je fakt, že se během jejich provádění propracovává fyzické tělo i psychika. Pracuje se na jejich spojení a vzájemném doplnění. Základním nástrojem je dýchání, ve funkci spojujícího elementu mezi tělem a psychikou.

Cvičením Čchi kung je věnována velká pozornost, protože při náležité koncentraci a pochopení (které je nutností při provádění Čchi kungu) přinášejí fyzická cvičení velký efekt. Čchi kung jsou cvičení, která jsou zaměřena na umožnění tělu pracovat více harmonicky a racionálně a také mají kladný efekt na fungování psychické a emoční sféry.

Tyto techniky byly v minulosti tajemstvím, protože se s jejich pomocí dalo dosáhnout větší kvality v boji, dávalo to výhodu škole, která disponovala znalostmi v oblasti Čchi kungu. Od okamžiku nástupu střelných zbraní ztratil boj zblízka svůj význam a tyto znalosti byly zveřejněné pro široký okruh lidí.

3) Psychika
V čem se liší od běžných endorfinů po jakékoli fyzické aktivitě?
Potřebuji to, i když si myslím, že nemám problémy s psychikou?

Pod pojmem psychiky se chápe široké spektrum vnitřních rozpoložení člověka, například: myšlenky, emoce, pocity, trápení atd. Pokud bychom srovnali psychiku se sopkou, tak běžné vyloučení endorfinů je jako výbuch sopky, absence fyzické aktivity je jako vytékající láva. Ale oba tyto stavy se negativně odrážejí na lidském zdraví, protože stálé vylučování endorfinů vysiluje lidský organizmus, což značně zkracuje délku života. Naopak pasivita způsobuje stagnaci a lidské tělo začíná, obrazně řečeno, hnít zaživa. Praktikování Čchi kung způsobuje utišení sopky, navádí stav rovnováhy. Jinými slovy, během těchto cvičení jste dostatečně aktivní, ale přitom nevyčerpáváte zásoby svého organizmu, naopak, posilujete je.

Praktikování Čchi kung posiluje nejen tělo, ale taky psychiku. Pokud jste fyzicky zdravý, určitě chápete, že musíte trénovat svoje tělo, abyste udržovali jeho aktivitu. Stejná situace je s psychikou, aby se v jakémkoli věku udržovala ve zdravém stavu, je třeba pravidelné praktikování.

4) Proč je důležité praktikovat každý den /důležitost pravidelnosti?
Říká se, že tělo si potřebuje odpočinout mezi jednotlivými tréninky /nesmí se provozovat fyzická aktivita každý den / je tomu opravdu tak?
Pokud se mi nedaří cvičit víc než jednou týdně, znamená to, že můj pokrok bude pomalejší, anebo bych se do toho vůbec neměl pouštět?

I když se Vám nebude dařit trénovat víc než jednou týdně, nezoufejte, i během jednoho tréninku týdně postupně začnete chápat užitek cvičení. Poslouží to jako dodatečná motivace a určitě budete moci najít dodatečný čas pro častější pravidelné tréninky.

Zobrazit všechny články


Novinky od Alexe

Zobrazit všechny články

NEZÁVAZNÁ POPTÁVKA

Jste firma nebo jednotlivec? Vytvořím Vám nabídku přímo na míru!

Zavřít
SEO optimalizace